Zadzwoń i umów wizytę: +48 573 483 555

Toksyna botulinowa Botoks

Botoks (botox), czyli botulina albo inaczej jad kiełbasiany to jedna z najsilniej działających toksyn odpowiedzialnych między innymi za zatrucia pokarmowe, a wytwarzanych przez bakterie. Pierwotnie preparat wykorzystywany był w okulistyce i neurologii do leczenia zeza i nadmiernego napięcia mięśni u osób z porażeniem mózgowym. Później tę substancję na swoje potrzeby zaadaptowała również medycyna estetyczna. To właśnie tej dziedzinie nauki botoks zawdzięcza niesamowitą popularność.

Jad kiełbasiany hamuje uwalnianie acetylocholiny – neuroprzekaźnika przewodzącego impulsy nerwowe do mięśni, które pod wpływem substancji przestają się kurczyć i ulegają rozluźnieniu, dając efekt wygładzenia i spłycenia zmarszczek mimicznych (kurzych łapek, zmarszczek palacza, lwiej bruzdy, zmarszczek na czole, brodzie i szyi, opadających kącików ust). Pod skórę wstrzykuje się niewielkie dawki toksyny o niskim stężeniu, dlatego zabieg jest w pełni bezpieczny oczywiście, o ile wykonuje go wykwalifikowany specjalista w profesjonalnym gabinecie. Botox nie ma wpływu na pozostałe partie skóry czy inne elementy układu nerwowego. Do blokady synaps nerwowo-mięśniowych dochodzi tylko w określonym, wskazanym obszarze.

Wskazania do zabiegu

  • bruksizm
  • nadpotliwość
  • zmarszczki

Umów się już teraz!

Najczęściej zadawane pytania

Jak długo utrzymują się efekty?

Pełny efekt działania toksyny botulinowej zauważalny jest około 7. Dnia po zabiegu. Rezultaty utrzymują się przez 4-6 miesięcy (u niektórych pacjentów nieco dłużej – nawet do 10 miesięcy). Po tym okresie odnawiają się połączenia synaptyczne i mięśnie ponownie zaczynają się kurczyć. Wtedy iniekcję trzeba powtórzyć.

Jak długo trwa zabieg i czy jest bolesny?

Sam zabieg jest krótki, dlatego niekiedy nazywany bywa lunchowym (teoretycznie można go wykonać w czasie przerwy w pracy). W zależności od wielkości nakłuwanego obszaru i ilości iniekcji może trwać od kilku do kilkudziesięciu minut. Większość pacjentów nie uskarża się na dyskomfort podczas zabiegu, a minimalne odczucia bólowe podczas nakłuć porównuje się do ugryzień owada, np. Komara. Niemniej zdarzają się osoby bardzo wrażliwe, o niskim progu bólu. Takim pacjentom proponujemy złagodzenie dyskomfortu, poprzez naniesienie kremu znieczulającego na około godzinę przed zabiegiem.

Jak wygląda zabieg i czy trzeba się do niego przygotować?

Do zabiegu nie trzeba się w żaden wyjątkowy sposób przygotowywać, wykonywać szczegółowych badań ani analiz. Wystarczy zwykła rozmowa w gabinecie i wywiad lekarski. Przeciwskazaniem do iniekcji może być trądzik, stan zapalny skóry, choroba neurologiczna związana z osłabieniem napięcia mięśniowego, ciąża, karmienie piersią, menstruacja oraz przyjmowanie niektórych leków (przeciwgorączkowych, przeciwbólowych, rozrzedzających krew). Przygotowanie do zabiegu polega na odtłuszczeniu i zdezynfekowaniu skóry. Niekiedy zaleca się miejscowe znieczulenie specjalnym kremem lub schłodzenie miejsca wkłucia, by złagodzić odczucia bólowe. Precyzyjnie dobraną ilość preparatu wstrzykuje się następnie za pomocą jednorazowej strzykawki z cieniutką igłą w wybrane miejsca na twarzy. Po zakończeniu iniekcji skórę ponownie schładza się i smaruje kremem, który zapobiega powstawaniu siniaków. Przez kilka godzin po zabiegu (3-4 godziny) nie można schylać się, masować skóry ani kłaść się, gdyż grozi to przemieszczeniem się preparatu w inne partie twarzy. Zaleca się jednak ćwiczyć mięśnie mimiczne w pierwszej godzinie po iniekcji. Niekiedy po wstrzyknięciu botoksu dochodzi do niewielkich obrzęków, zasinień lub krwiaków w miejscu nakłucia. Objawy te jednak ustają w ciągu kilku dni po zabiegu.

Szukaj

Ustal termin

Wypełnij poniższy formularz, żebyśmy mogli skontaktować się z Tobą i ustalić szczegóły.

Administratorem danych jest BI SYSTEM Piotr Białecki z siedzibą ul. Energetyków 8, 44-330 Jastrzębie-Zdrój, PL, NIP: PL6330001276. Dane wpisane w formularzu kontaktowycm będą przetwarzane wyłącznie w celu udzielania jednorazowej odpowiedzi na przesłane zapytanie.