- ciąża, karmienie piersią
- świeża opalenizna
- zażywanie leków, ziół światłouczulających
- terapia doustna retinoidami (Roaccutane) – 6 miesięcy po zakończeniu
- depilacja woskiem, pęsetą do 4 tygodni przed zabiegiem
- aktywna bądź przebyta choroba nowotworowa
- opryszczka, zmiany wirusowe, bakteryjne w miejscu depilacji
- bielactwo, łuszczyca, rybia łuska
Tak, jest to metoda bezpieczna stosowana od ok 20 lat w Europie i Stanach Zjednoczonych. Dotychczas nie odnotowano żadnych niebezpiecznych efektów po zabiegach depilacyjnych. Wiązka lasera nie działa ogólnoustrojowo- przenika jedynie na 2-5mm wgłąb skóry. Oczywiście istnieje szereg przeciwwskazań, które są omawiane podczas wywiadu medycznego przy konsultacji poprzedzającej zabieg. Dodatkowo pacjenci muszą stosować się do zaleceń kosmetologów w okresach pozabiegowych co zwiększa bezpieczeństwo i zmniejsza ryzyko ewentualnych skutków ubocznych.
Po wykonaniu serii zabiegów możemy trwale usunąć ok. 90% owłosienia. Niewielka ilość włosów może pojawić się w ciągu reszty życia. U kobiet najczęściej związane to będzie ze zmianami w gospodarce hormonalnej: w czasie ciąży, przyjmowania leków hormonalnych, w okresie przekwitania, przy problemach endokrynologicznych. Z reguły jednak jest to niewielka liczba włosów, które również można usunąć laserem.
Pierwszy zabieg poprzedzony jest bezpłatną konsultacją z kosmetologiem. Podczas konsultacji przeprowadzany jest wywiad medyczny, oceniony zostaje kolor i grubość włosów. Osoby zakwalifikowane do zabiegu mają wykonywaną tzw. próbę laserową z ustaleniem opytmalnych dla danego fototypu skóry parametrów zabiegowych.
Przed zabiegiem pacjent musi w domu umyć i zgolić depilowaną partię ciała. Skóra powinna być czysta, ogolona i nieczym nieposmarowana. Do pierwszej wizyty konsultacyjnej o ile jest to możliwe należy zostawić kilkudniowy zarost.
Każda skóra reaguje na zabieg w sposób indywidualny. Naturalną reakcją jest rumień i /lub obrzęk okołomieszkowy, zwykle krótkotrwały. Zdarza się, że w miejscach gdzie były mocne ciemne włosy występują strupki, które po kilku dniach zanikają.
Po zabiegu należy delikatnie obchodzić się ze skórą i traktować ją tak jakby była mocno podrażniona, czyli: nie trzeć, nie drażnić, nie peelingować, delikatnie osuszać. Przez kilka dni na obszar pozabiegowy należy nakładać krem lub maść Alantan, Bepanthen lub Dermopanthen. Po zabiegach świetnie sprawdzają się preparaty do pielęgnacji skóry dzieci. Jeśli zabieg dotyczył skóry twarzy to zalecane jest mycie żelem bezmydłowym, mleczkiem bezalkoholowym. Na twarz bezpośrednio po zabiegu nie zaleca się nałożenia makijażu. W przypadku skóry pach tuż po zabiegu nie można stosować dezodorantu lub antyperspirantu.
Aby pozbyć się niechcianego owłosienia nalezy wykonać ok 4-6 zabiegów w odstępach zalecanych przez kosmetologa. Całkowita liczba zabiegów jest zależna od oczekiwań pacjenta jak i od skłonności do występowania nadmiernego owłosienia szczególnie u osób z zaburzeniami endokrynologicznymi. Czterokrotne powtórzenie zabiegu znacznie zredukcję ilości włosków, skopoduje ich osłabienie i spowolnienie wzrostu a często wyeliminowanie ich całkowite.
Potrzeba powtarzania zabiegów związana jest z cyklem wzrostu włosa, w którym wyróżniono 3 fazy wzrostu. Włosy na ciele są w tym samym czasie w różnych fazach wzrostu. Celem depilacji jest naświetlenie i przez to usunięcie tych włosów, które są w fazie anagenu czyli fazie wzrostu aktywnego. Włosy będące w dwóch pozostałych fazach wzrostu nie zaabsorbują dostatecznej dawki promieniowania lasera i zachowają zdolność regeneracji i dalszego wzrostu. Konieczne jest więc wykonanie kilku zabiegów, aby zaaplikować światło lasera na włosa we właściwej fazie.
Zabieg każdej partii ciała przebiega w podobny sposób. Pacjent w domu przygotowuje skórę do zabiegu myjąc i zgalając miejsce depilacji. W gabinecie na łóżku zabiegowym w obszarze depilacji kosmetolog przykłada głowicę lasera i oddaje tzw. "strzał". . W głowicy znajduje się tzw. plamka lasera przez którą wydostaje się wiązka światła lasera. Głowicę kolejno przykłada się miejsce obok miejsca i poddaje się zabiegowi całą depilowaną powierzchnię. Jeśli pacjent odczuwa lekki dyskomfort związany z odczuciami depilacyjnymi, wówczas przed oddaniem "strzału" przykładany jest kompres chłodzący który negatywne odczucia sprowadza do minimum.
Czas trwania zabiegu zależny jest od depilowanych partii. W przypadku małych fragmentów depilacyjnych typu wąsik, sutki, pachy zabieg trwa ok.5-10minut, natomiast przy większych partiach ciała typu łydki, uda, plecy czas ulega wydłużeniu do ok.60minut.
Depilacja laserowa jest metodą niezupełnie bezbolesną co jest uwarunkowane osobniczą wrażliwością na ból, dyspozycją dnia, ilością i grubością włosów. Są osoby które podczas zabiegu zasypiają :) a są też takie dla których sam zabieg nie będzie przyjemny. Często miejsca ciemniejsze są bardziej wrażliwe na ból. Nie ma konieczności znieczulenia do zabiegu. Mała głowica Lightsheera posiada specjalną ramkę szafirową, która po przyłożeniu do skóry schładza ją, działając znieczulająco. Duża głowica zaopatrzona jest w system zasysania,który redukuje do minimum odczucie niewielkiego bólu przy samym oddawaniu strzału. W razie potrzeby podczas depilacji kosmetolog schładza skórę zimnym kompresem znacznie ograniczającym jakiekolwiek negatywne odczucia zabiegowe.
Po zabiegu pacjenci odnoszą wrażenie, że włosy nadal rosną, ponieważ uszkodzone w trakcie zabiegu włosy na początku pozostają w skórze i przesuwają się w kierunku jej zewnętrznej powierzchni. Może to dawać wrażenie, że włosy wciąż rosną. W tym okresie, jeśli martwe włosy są szczególnie uciążliwe (są szorstkie i sztywne), można je podgolić. Niemniej jednak wypadają one ze skóry po ok. 2-3 tygodniach. Skóra stanie się niemal całkowicie gładka aż do momentu kiedy pojawi się następna partia włosów w fazie wzrostu aktywnego. Ponieważ fazy spoczynku są różne dla włosów zlokalizowanych w różnych okolicach ciała, różne są też odstępy między zabiegami. W przypadku twarzy odrost pojawia się po 4-6 tygodniach od poprzedniego zabiegu, na pozostałych częściach ciała po ok. 6-10 tygodniach.
Między zabiegami włosy można jedynie golić lub stosować kremy do depilacji chemicznej. Wykluczone jest wyrywanie włosów pensetą, depilatorem mechanicznym, woskiem, czy też pastą cukrową. Tydzień po zabiegu można stosować peelingi gruboziarniste lub drobnoziarniste lub też masować skórę szorstką rękawicą/gąbką co ułatwi "wyjście" włosów i zapobiegnie ich ewentualnemu wrastaniu u osób z taką skłonnością.
Pierwsze efekty widoczne są już po pierwszym zabiegu. Każdorazowo udaje się zlikwidować około 30% włosów. Redukcja zauważalna dla pacjenta następuje po ok.3 zabiegu.
Po zabiegu wszystkie włosy wypadają ponieważ wszystkie zostały ogrzane światłem lasera (spalone), a ilość włosów usuniętych na stałe to będzie ilość włosów, w których zniszczono komórki macierzy. Z reguły po każdym zabiegu jest to ok 10-30% jednak procent ten zależy od miejsca depilacji.
Stan skóry nie utrudnia codziennych czynności. Zaraz po zabiegu można powrócić do szkoły, pracy itp.
Najlepsze efekty osiągane są u osób z kruczoczarnymi grubymi włosami i bardzo jasną skórą. W przypadku skór śniadych lub z utwaloną opalenizną ilość melaniny w skórze jest na tyle duża, że energia lasera zamiast zostać pochłonięta przez melaninę we włosie, zostanie "wsiąknięta" przez skórę. W takich przypadkach skuteczność działania lasera jest mniejsza, a ryzyko poparzeń większe.
Jeśli skóra w depilowanych miejscach między zabiegami nie będzie opalana, zabiegi można wykonywać o dowolnej porze roku. W przypadku depilacji miejsc, które są eksponowane na działanie słońca w miesiącach letnich (np.łydki, twarz, ręce) , zalece jest rozpoczęcie serii depilacyjnej wczesną jesienią. Pozwoli to na pozbycie się niechcianego owłosienia przed wakacjami.