Kwas pirogronowy stosuje się przede wszystkim w redukcji łojotoku, trądziku zaskórnikowego jak i nierównomiernej tekstury skóry. Zastosowanie wyższych stężeń i wydłużenie czasu ekspozycji powoduje mocniejszą penetrację w głąb skóry. Dzięki temu dodatkowo można uzyskać silne działanie przeciwstarzeniowe.
Kwas pirogronowy działa na poziomie naskórka i skóry właściwej. Rozluźnia połączenia pomiędzy korneocytami i przeciwdziała zgrubieniom warstwy rogowej. Złuszczanie przebiega bez efektu wysuszenia, ponieważ kwas pirogronowy hydrolizuje w kwas mlekowy, alfa-hydroksykwas o właściwościach nawilżających, tworząc na skórze film chroniący ją przed odwodnieniem.
Kwas Pirogronowy Purvic Peel Mediderma to profesjonalny preparat stosowany również przez dermatologów.
Skóra trądzikowa bardzo szybko nabiera zdrowego wyglądu, zmiany szybciej się goją. Pobudzanie kolagenu zapobiega powstawaniu blizn potrądzikowych. Kwas pirogronowy medyczny działa dużo skuteczniej od kosmetycznych wersji peelingu powodując odmłodzenie skóry i redukcje blizn.
Chrakterystyczną cechą kwasu pirogronowego jest działanie na poziomie mieszka włosowo-łojowego, dlatego szczególnie wykorzystywany jest w leczeniu skór trądzikowych.
Właściwości
- działanie keratolityczne – złuszczające naskórek, dzięki temu rozjaśnia przebarwienia,
- działanie komedolityczne – przeciwzaskórnikowe, skutecznie redukuje zaskórniki,
- działanie sebostatyczne – zmniejsza i reguluje wydzielanie sebum skóry,
- działanie antybakteryjne – obniża pH skóry,
- działanie nawilżające i dermoplastyczne – stymuluje fibroblasty do produkcji kolagenu i elastyny, redukcja zmarszczek, blizn.
Dla kogo?
Zabiegi z kwasem pirogronowym to dobre rozwiązanie przede wszystkim dla pacjentów, u których:
- obserwujemy problem z nadmiernym rogowaceniem naskórka,
- mamy do czynienia z trądzikiem zaskórnikowym (zaskórniki otwarte i zamknięte),
- wystąpiły blizny i przebarwienia potrądzikowe – działanie redukujące blizny.
Kwas pirogronowy jest produktem dość agresywnym i nie jest polecany u pacjentów ze skórą uwrażliwioną oraz u których są zaburzone funkcje barierowe skóry.
Jak działa?
Kwas pirogronowy w zależności od stężenia jak i czasu ekspozycji może działać na poziomie naskórka jak i powierzchownej części skóry właściwej.
Na poziomie naskórka kwas pirogronowy działa przeciw zaskórnikom (ułatwia odblokowanie ujść gruczołów łojowych), rozjaśnia, poprawia koloryt skóry, działa antybakteryjnie (zmniejsza miejscowo pH) i zmniejsza grubość warstwy rogowej.
Na poziomie skóry właściwej pobudza fibroblasty do produkcji kolagenu i elastyny czyli włókien odpowiedzialnych za młody wygląd skóry i ma możliwość tzw. remodelingu skóry (stymulacja procesów regeneracji i naprawy uszkodzonych struktur).