Postępowanie przed i po zabiegu
POSTĘPOWANIE PRZED ZABIEGIEM:
Specjalne przygotowania do zabiegu nie są konieczne. Skóra w poddanych zabiegowi partiach nie może być opalona- minimalna przerwa po opalaniu wynosi ok.8 tygodni.
Zabiegi poprzedza bezpłatna konsultacja z kosmetologiem, dlatego przed konsultacją należy przypomnieć sobie wszystkie przyjmowane leki i suplementy diety, a także upewnić się, czy skóra nie jest opalona. Podczas rozmowy, po wypełnieniu karty zabiegowej kosmetolog dokonuje analizy problemu skórnego, omawia plan terapii oraz oczekiwane do osiągnięcia rezultaty.
POSTĘPOWANIE PO ZABIEGU:
W okresie międzyzabiegowym należy unikać ekspozycji na słońce, a także stosować kremy z filtrem ochronnym o SPF 50+.
Działania niepożądane w przypadku metody IPL są na ogół niewielkie i krótkotrwałe. Z reguły tuż po zabiegu twarz jest zaczerwieniona – mija to po ok jednym dniu. Zdarza się, że występują u pacjentów obrzęki i pęcherzyki, czasami pojawiają się strupki, które goją się w ciągu kilku dni.
Zalecenia po zabiegu:
- nie eksponować skóry na słońce (oraz w solarium) minimum miesiąc po zabiegu. Po zabiegu należy zabezpieczać skórę wysokimi filtrami z SPF50+
- przez kilka dni po zabiegu nie stosować na skórę środków drażniących i wysuszających,- zalecane jest używanie kremu przyspieszającego gojenie,
- unikać przegrzewania skóry poddanej zabiegowi (np. sauna, gorące kąpiele),
- unikać zbędnego wysiłku zwiększającego ciśnienie krwi (np. ćwiczeń fizycznych) oraz sytuacji w których skóra jest narażona na urazy,
- odpowiednio codziennie pielęgnować skórę; należy również ochraniać skórę przed zimnem i wilgocią poprzez stosowanie ochronnych kremów w okresie jesienno-zimowym.
Najczęściej zadawane pytania
Ile zabiegów należy wykonać?
W zależności od nasilenia problemu , dla zapewnienia najlepszego efektu, zaleca się wykonanie od 3 do 5 zabiegów co 4 - 6 tygodni. Często już tuż po 1 zabiegu następuje znaczna redukcja i rozjaśnienie zmian.
Jak wygląda sam zabieg?
Zabieg rozpoczynamy demakijażem i dokładnym oczyszczeniem powierzchni poddanej zabiegowi. Następnie zakładane są okulary ochronne i nakładany jest na skórę specjalny żel – po takim przygotowaniu kosmetolog wykonuje zabieg przykładając do skóry kryształ głowicy. Podczas zabiegu pacjentowi może towarzyszyć punktowe uczucie ciepła oraz ukłucia oraz towarzyszący zabiegowi „błysk” światła. Zabieg zamykania naczyń trwa od kilku do kilkunastu minut. Po naświetleniu całej powierzchni zabiegowej i oczyszczeniu miejsca zabiegowego z żelu, pacjent może chłodzić skórę specjalnym kompresem chłodzącym w razie potrzeby. Następnie nakładany jest specjalny krem pozabiegowy.
Czy zabiegi można wykonywać o dowolnej porze roku?
Jeśli skóra w miejscach zabiegowych pomiędzy zabiegami nie będzie opalana, zabiegi można wykonywać o dowolnej porze roku. W przypadku zabiegów w miejscach, które są eksponowane na działanie słońca w miesiącach letnich (twarz, szyja, dłonie) , zalecane jest rozpoczęcie zabiegów późną jesienią. Zarówno w okresie przed jak i pozabiegowym zalecana jest całkowita fotoprotekcja miejsc dotkniętych problemem: unikamy ekspozycji na słońce, stosujemy krem z filtrem przeciwsłonecznym SPF 50+ przez cały rok!
Jak długo trzeba czekać na pierwsze efekty?
Pierwsze efekty widoczne są z reguły zawsze już po pierwszym zabiegu. Często już po 1 zabiegu następuje rozjaśnienie przebarwień, redukcja rumienia i wyrównanie kolorytu skóry jak i stymulacja skóry do odnowy; do kilku dni po zabiegu następuje miejscowe przyciemnienie zmian barwnikowych a na efekt trzeba poczekać około 2-3tygodnie do czasu wyłuszczenia lub wchłonięcia się barwnika.